UPUTSTVO ZA PRAVILNU PRIMJENU SISTEMA MJERNIH JEDINICA SI

 

 

1.       Kada je oznaka mjerne jedinice ista kao i oznaka decimalnog činioca, onda ih treba pisati tako da se izbjegne svaka zabuna. Na primjer: metarnjutn  ili Nm, a nikako mN (milinjutn).

2.       Nazivi mjernih jedinica pišu se fonetski i malim slovima. Npr.: njutn, amper, kulon itd.

3.       Oznake svih mjernih jedinica pišu se uspravnim slovima grčkog alfabeta i latinske abecede i bez tačke na kraju, osim ako se oznakom mjerne jedinice ne završava rečenica. Npr.: m, kg i mm.

4.       Proizvod dvije mjerne jedinice obilježava se tačkom kao simbol množenja. Tačka se može i  izostaviti kada ne može doći ni do kakve zabune. Npr.:  ili VA.

5.       Oznaka mjerne jedinice stavlja se iza brojne vrijednosti odmaknuto za jedan slovni razmak. Npr.: 12 km.

6.       Z obrazovanje decimalnih mjernih jedinica može se upotrijebiti samo jedan decimalni činilac iz navedene tabele. Npr.: 1000 kg = 1 Mg itd. Ne smiju se primjeniti kombinacije više činilaca za jednu veličinu.

7.       U nekim oblastima primjene mjernih jedinica, kao na primjer u mašinogradnji, može se dogovorom propisati primjena samo jedne decimalne mjerne jedinice npr. mm. U tom slučaju se iza brojnih vrijednosti mjera ne stavlja oznaka mjerne jedinice mm.

8.        Količina mase utvrđuje se vaganjem na vagama, tj. poređenjem s odgovarajućim tegovima za masu, a izražava se u kg ili u nekoj drugoj pogodnoj decimalnoj jedinici grama.

9.       U prometu roba, na crtežima, na ambalaži itd. Umjesto dosadašnje riječi težina treba pisati riječ masa. Npr.: masa sadržaja konzerve (neto) iznosi 200 g, masa šećera 2 kg itd. Riječ masa se može izostaviti, pa se može reći konzerva od 200 g, nosivost kamiona 13 t, a nikako nosivost težine od 13 tona.

10.    Veličina sile se izražaa u N ili nekoj drugoj decimalnoj jedinici njutna kao npr. vučna sila traktora je 15000 N, zatezna sila u užetu dizalice je 100 kN itd.